27.11.2016

Elektronická evidence tržeb

Nejdříve od 1.12.2016 je nutné plnit novou povinnost a to elektronickou evidenci tržeb, pro kterou musíte přizpůsobit svůj software a nastavení procesu ve Vašem podnikání, jinak Vám hrozí vysoké pokuty, až 500.000 Kč, nebo ukončení činnosti. Pokud Vaše činnost podnikání nespadá pod ubytovací a stravovací služby, tak nutnost elektronické evidence tržeb budete mít v některé z následujících vln a to buď od 1.3.2017 (maloobchod a velkoobchod), 1.3.2018 (např. svobodná povolání, doprava, zemědělství a ty co nejsou ve 4. fázi), od 1.6.2018 (vybraná řemesla a výrobní činnosti).

Týká se to vždy všech plateb obdržených v hotovosti, plateb platební kartou, plateb pomocí dárkových poukázek, šeků a pod. Prostě vše, co není klasickým bankovním převodem.

Jste ze zákona povinni se na toto připravit nejdříve a vše správně na FÚ ohlašovat pomocí Vašeho technického vybavení. Celá evidence je přímo provázána s vydáním účtenky zákazníkovi a musí se provést do několika sekund. Proto se prosím pečlivě připravte, nenechávejte přípravy na poslední chvíli.

Jednoduše řečeno: Jakmile Vám zákazník uhradí ať už zboží nebo služby výše uvedeným způsobem, jste povinni mu vystavit účtenku s příslušnými údaji, které budou nové, dosud nepoužívané, a před tím celou transakci oznámit přes speciální software přímo na FÚ. VŽDY MUSÍTE MÍT PŘIPOJENÍ K INTERNETU. Existují technická řešení, která umožňují toto „oznámení“ provést i prostřednictvím smartphonu. Viz http://www.eltrzby.cz/cz/technicke-reseni

Pokud by však jste neměli k dispozici vhodné zařízení přímo u sebe nebo by Vám vypadlo připojení k internetu, musíte tržbu oznámit nejpozději do 48 hodin od uskutečnění obchodu, jinak Vám hrozí stejné sankce, jako za neuskutečnění.

Je vhodné si pořídit alespoň speciální SW, který musí být provázaný se systémem, ve kterém vystavujete účtenky. Ze zákona tento systém musí být nastaven tak, aby při neodeslání informace o transakci ji odeslal po opětovném navázání spojení. Nejpozději do 48 hodin od uskutečnění transakce. MUSÍTE SI BOHUŽEL POHLÍDAT, ZDA SE TAK SKUTEČNĚ STANE ALESPOŇ DO 48 HODIN OD USKUTEČNĚNÍ TRANSAKCE, jinak Vás čekají stejné postihy. Při opětovném porušení těchto povinností Vám může být i ukončeno podnikání!

Zároveň v místě, kde se uskutečňují obchodní transakce MUSÍTE mít uvedeno následující oznámení, jinak Vám hrozí pokuta až 50.000 Kč. Věta přesně zní: „Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“

Více podrobnějších informací na nejčastější dotazy zjistíte na http://www.eltrzby.cz/cz/nejcastejsi-dotazy

Další informace, náležitosti software či konkrétní software, případně nutné vybavení, které je potřeba dokoupit (sekce „Technická řešení“) zjistíte na http://www.eltrzby.cz/cz/ nebo můžete využít oficiální stránky Ministerstva financí na http://www.etrzby.cz